Co na sebe?

Pokud se rozhodnete v rámci tohoto zážitkového dne přenést v čase, nepochybně Vám k tomu napomohou dobové oděvy. Zde vám nabízíme stručné informace o stylu období, ve kterém se budeme pohybovat.

Dámy

Empír se vyznačoval lehkostí, jednoduchostí a jemností. Kultura odívání je ovlivněna antickým uměním, které se projevilo v uvolněných a splývavých šatech s vysokým pasem a velkým výstřihem, který na denní nošení zahaloval šátek. Dbalo se na přirozenost. Šaty byly zhotovovány z lehkých látek, jako bavlněný mušelín či hedvábí, nejčastěji bílé barvy nebo s drobným květinovým potiskem. Oblíbené byly výšivky antických vzorů nebo květin. Rukávy byly krátké a bohatě nabírané. 
Doplňkem byly kašmírové šály či šátky, které se nosily přes ramena či volně přes ruku, malé krajkové či vyšívané kabelky, na večer též dlouhé rukavice. Ven se nosily krátké kabátky či pláště se stojatými límci. Vlasy byly vyčesány do drdolu s jemnými loknami kolem obličeje.
Pánové

I mužská móda prošla změnou, byla inspirována především vojenským stylem právě probíhajících napoleonských válek. Součástí obleku byly upnuté kalhoty, které stále sahaly jen po kolena a zapínaly se na knoflíky, později se prodloužily až ke kotníkům. Nosily se vysoké jezdecké boty nebo nízké boty s přezkou. Kabát tvořil opět nedílnou součást, byl však pohodlnější a užší, měl dlouhé rukávy a klopy. Košile mají vysoký zvednutý límec. Elegantním prvkem byla barevná vesta a hedvábná kravata, která se třikrát obtáčela kolem krku a vázala se do ozdobných uzlů. Módně oblečený muž nosil jednobarevný frak - nejčastěji tmavomodrý, tmavozelený nebo tmavohnědý. Doplňkem byly cylindry, dvourohé klobouky, rukavice a vycházkové hole. Vlasy byly krátce střižené a sčesané do čela.

Jak to sehnat?

Inspiraci pro realizaci Vašeho kostýmu naleznete například v galerii akcí společnosti Jane Austen CZ. Zapůjčení kostýmů v Olomouci zajistíte například zde, alternativně jsou nejbližší divadelní půjčovny Brno a Šumperk, nebo fundus filmových ateliérů Barrandov. Dámy to mají v tomto případě výjimečně jednodušší, pokud se rozhodnou zařídit si oděv z vlastních zdrojů, ale ani pánové v klasickém obleku s hedvábným šátkem namísto kravaty nebudou odmítnuti ;-)
Pokud byste si chtěli pořídit oděv vlastní, zde můžete prostudovat odkazy na dostupné švadleny nebo vhodné dobové střihy.

Zde je několik ilustrativních příkladů…. 

(A zde několik příkladů, co si na sebe určitě nebrat…)


        

Pokud Vás program akce láká, ale nemáte možnost nebo zájem zúčastnit se v dobových oděvech, nenechte se odradit a přijďte i tak! Celý den má být především příjemným kulturním zážitkem pro všechny zúčastněné. :-)